Kontakt

EKOTOP Roman Sobczyk sp. k.
64-920 Piła, ul. Wawelska 25/1
tel. +48 (67) 215 36 89
tel. kom. +48 603 363 469
ekotop@ekotop.eu

Forum Eksploatatora 1/2012 - EKOTOP z misją handlową GreenEvo w Państwie Środka



Dr inż. Roman Sobczyk
Dr inż. Małgorzata Sypuła


EKOTOP z misją handlową GreenEvo w Państwie Środka

Rok 2011 dobiegł końca. Był on rokiem trudnym, pełnym wyzwań, codziennej ciężkiej pracy, a dla firmy EKOTOP Roman Sobczyk rokiem z wielu względów wyjątkowym. Za swój wkład w rozwój technologii wykorzystujących alternatywne źródła energii – hybrydowe suszarnie osadów zostaliśmy nagrodzeni przez Ministra Środowiska RP i zaliczeni do grona najlepszych polskich producentów zielonych technologii.
Dzięki projektowi GreenEvo – Akcelerator zielonych technologii mieliśmy okazję do wypromowania naszej technologii nie tylko w kraju, ale przede wszystkim poza jego granicami, w krajach o rynkach chłonnych i otwartych na innowacyjne rozwiązania w ochronie środowiska. Zorganizowane misje handlowe do Indii, Rosji, na Ukrainę, do Wietnamu, Kazachstanu, Emiratów Arabskich, Azerbejdżanu, Algierii i Mołdawii pozwoliły na szeroką promocję polskich zielonych technologii. Ostatnią, podsumowującą misją handlową 2011 roku był wyjazd do Chin. Misja gospodarcza, do której zostaliśmy zaproszeni jako laureaci programu GreenEvo, powiązana była z wizytą Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego. W polsko-chińskim forum gospodarczym uczestniczyli laureaci GreenEvo: Ekotop Roman Sobczyk reprezentowana przez dyrektora ds. badawczo-wdrożeniowych dr inż. Małgorzatę Sypułę, ASKET Roman Długi, Ecotech Polska Sp. z o.o., Promar Sp. z o.o., PP EKO Sp. z o.o., WATT Sp. z o.o., ATON - HT S.A., Fu-Wi Sp. z o.o., Pol-Mot Warfama S.A., Procom System S.A., REDOR Sp. z o.o., CTE Carbotech Engineering Sp. z o.o.

Chiny - państwo, którego historia liczy ponad 5 000 lat, w którym wynaleziono papier, jedwab i porcelanę od dawna fascynowały i ciekawiły świat. Zwane Państwem Środka, położone są na terenie środkowej i wschodniej Azji, w otoczeniu trzech mórz, zachwycają bogactwem kulturowym, architekturą, przyrodą i krajobrazem. Chiny znajdują się w zasięgu trzech sfer klimatycznych: zwrotnikowej, podzwrotnikowej i umiarkowanej. Warunki klimatyczne i konfiguracja terenu poszczególnych regionów kraju determinują ich wyjątkowe warunki środowiskowe, od skrajnie suchych pozbawionych roślinności ekosystemów pustynnych i górskich do wyjątkowo bogatych w gatunki zbiorowisk lasów mieszanych i zwrotnikowych czy tajgi. Wśród tutejszej flory zachowało się wiele reliktów, jak miłorzęby i metasekwoje. Rozległe obszary państwa porastają także pola ryżowe i inne rośliny uprawne. To właśnie z Chin wywodzi się herbata, soja, brzoskwinie i pomarańcze. Wśród zwierząt zamieszkujących różne regiony klimatyczne kraju znajduje się również niewyobrażalne bogactwo gatunków zwierząt, tak rzadkich jak panda wielka i tygrys chiński. Chiny graniczą z 14 państwami: Afganistanem, Bhutanem, Birmą, Indiami, Kazachstanem, Kirgistanem, Koreą Północną, Laosem, Mongolią, Nepalem, Pakistanem, Rosją, Tadżykistanem, Wietnamem. Obszarowo znajdują się na 3 światowej pozycji, a pod względem liczby ludności stanowią najludniejsze państwo świata zamieszkane w sumie przez 56 grup etnicznych o populacji przekraczającej 1,3 mld osób. Chiny to światowa potęga gospodarcza, której rozwój ostatnich dwudziestu lat przyciąga uwagę i budzi podziw innych państw. Rozwijający się rynek chiński to największa globalna fabryka, a jej wyroby docierają do każdego zakątka świata, wygrywając już nie tylko cenowo, ale i jakościowo z rynkowymi konkurentami. Okazuje się, że Chiny mogą być również szansą dla Polski na wejście z jej technologiami i wyrobami na rynek chiński, jak również na ściągnięcie chińskiego biznesu do inwestowania w Polsce.

W związku z tym nasz rząd podjął strategiczne działania w nawiązaniu stosunków gospodarczych z tak ważnym partnerem. Wizyta Bronisława Komorowskiego w Chinach, która była pierwszą od 14 lat wizytą polskiego prezydenta w Państwie Środka miała na celu wzmocnienie wizerunku Polski jako ważnego państwa w Unii Europejskiej oraz istotnego partnera gospodarczego, u którego warto inwestować.
Delegacji oficjalnej prezydenta w Chinach towarzyszyło około stu przedstawicieli polskich firm z wielu sektorów: energetycznego, maszynowego, finansowego, transportowego, budowlanego, farmaceutycznego oraz najlepszych polskich zielonych technologii.
Wyboru firm, które wezmą udział w misji gospodarczej do Chin osobiście dokonał prezydent Komorowski. Tym bardziej jesteśmy bardzo dumni i zaszczyceni, iż firma EKOTOP Roman Sobczyk została zauważona i uwzględniona w tak szacownym gronie.

Polsko-chińskie forum gospodarcze w Pekinie jako wydarzenie promocyjne było adresowane do przedstawicieli chińskiego biznesu. Podczas spotkania przedstawiciele polskiego rządu i władz lokalnych zaprezentowali zalety inwestowania w swoich regionach, podpisane zostały także porozumienia o współpracy oraz ciekawe kontrakty handlowe pomiędzy firmami obu krajów.

Podczas swojego wystąpienia prezydent Komorowski podkreślił jak bardzo ważna jest dla Polski współpraca gospodarcza i przyjaźń z Chinami, wskazał również na szereg cech wspólnych łączących nasze kraje. „Wiemy doskonale, powiedział prezydent, że i Polska i Chiny w ciągu ostatnich 25, a może 30 lat przeszły trudną, ale w pełni udaną transformację i dziś nasze kraje są liderami wzrostu w swoich regionach świata. Polaków i Chińczyków cechuje podobny hart ducha, odwaga zmiany i optymizm w patrzeniu w przyszłość. Te cechy pozwalają na szybki rozwój naszych gospodarek oraz odważne zmienianie naszego świata gospodarczego. Leżąca w sercu Europy Polska jest pod tym względem jednym z liderów w Unii, Chiny należą do liderów świata. Podobnie jak Chiny szybko w Polsce nadrabiamy dystans dzielący nas od krajów najbardziej rozwiniętych – najbogatszych. To przedsiębiorcy - to państwo właśnie przedsiębiorcy polscy i chińscy dzisiaj tu obecni w znacznej mierze są autorami sukcesów gospodarczych naszych krajów. Wspólny wysiłek polskiego społeczeństwa i przedsiębiorców uczynił z Polski 20 największą gospodarkę świata i 6 w Europie.”
Ponadto podkreślił, iż polsko-chińska współpraca gospodarcza może być korzystna dla obu stron.
„Wieloletnia dobra współpraca i zaufanie pomiędzy Polską, a Chinami pozwalają z optymizmem spojrzeć na dalszy rozwój stosunków dwustronnych. Nie można jednak spoczywać na laurach. Jeśli chodzi o współpracę gospodarczą to jest jeszcze wiele niewykorzystanych szans po obu stronach. W moim przekonaniu nadszedł czas aby z nich skorzystać. Życzę, więc państwu wszystkim tak licznie zgromadzonym na forum gospodarczym polsko-chińskim owocnych obrad, inspirujących rozmów, odnalezienia ciekawych kontaktów, zbudowania także przyjaźni opartej o wspólny biznes. Dziękuję za aktywny udział w budowaniu polsko-chińskich relacji gospodarczych i polsko-chińskiej przyjaźni. Liczę na ich dalszy pomyślny i dynamiczny rozwój, czemu dobrze wróży rozpoczynający się już niedługo chiński rok smoka. Wierzę, mówił prezydent, że smok z wszystkimi cechami przyniesie Polakom i Chińczykom powodzenie.” Prezydent podziękował również wszystkim zgromadzonym przedstawicielom firm za tak duże zaangażowanie i udział w forum, dodał także, że tego typu wydarzenie to doskonała inwestycja w przyszłość - w budowanie polsko-chińskiej współpracy gospodarczej. Obecność oraz aktywne uczestnictwo w forum laureatów projektu GreenEvo nie umknęły uwadze prezydenta Komorowskiego, dowodem czego było osobiste przywitanie się naszej głowy państwa z przedstawicielami wydelegowanych firm.

W ramach polsko-chińskiego forum gospodarczego został zorganizowany specjalny panel, mający na celu promocję wybranych najlepszych polskich zielonych technologii, na które zaproszono przedstawicieli firm chińskich zainteresowanych współpracą oraz wdrażaniem i stosowaniem w swoich przedsiębiorstwach polskich technologii przyjaznych środowisku. Uroczystego otwarcia tej części forum dokonał Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska RP. Następnie prof. dr hab. Krzysztof Klincewicz wygłosił prelekcję na temat projektu GreenEvo, po czym zaprezentowane zostały przez przedstawicieli poszczególnych firm - laureatów prezentacje oferowanych przez nie zielonych technologii. Po części oficjalnej odbyły się bardzo obiecujące bezpośrednie spotkania biznesowe z zaproszonymi potencjalnymi partnerami chińskimi.
Pełni optymizmu i wiary w przyszłość, podobnie jak prezydent Komorowski, mamy nadzieję, że chiński rok smoka przyniesie naszej firmie powodzenie oraz dalsze sukcesy na polu zielonych technologii i że uczestnictwo w polsko-chińskim forum gospodarczym zapoczątkuje dobrą passę i owocną współpracę z firmami z Chin.
Pliki do pobrania



Informacja o nowych zasadach dotyczących cookies

ZAMKNIJ

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies w celu zapewnienia jej prawidłowej funkcjonalności. Informujemy, że te pliki są przechowywane w Twoim urządzeniu, z którego ta strona jest wyświetlana. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj. W każdej chwili możesz dokonać zmian dotyczących tych plików w swoim urządzeniu.


Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto
i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000717352.