Kontakt

EKOTOP Roman Sobczyk sp. k.
64-920 Piła, ul. Wawelska 25/1
tel. +48 (67) 215 36 89
tel. kom. +48 603 363 469
ekotop@ekotop.eu

Forum Eksploatatora 1/2011 - Ekotop na targach Eco Expo Asia 2010

Dr inż. Roman Sobczyk

EKOTOP na targach Eco Expo Asia 2010

Udział i nominacja firmy EKOTOP z Piły w Konkursie GREEN EVO zaowocowały wieloma ciekawymi spotkaniami, szkoleniami i wyjazdami ważnymi dla rozwoju i promocji firmy. Na zaproszenie Dragon & Eagle Sp. z o.o. - Hongkong Trade Development Council Consultant Office for Poland firma EKOTOP otrzymała okazję wymiany doświadczeń na targach Eco Expo Asia 2010.

Poniżej przedstawiamy relację laureata – właściciela firmy EKOTOP, dr inż. Romana Sobczyka z pobytu w Hongkongu.

Specjalny Region Administracyjny Hongkong to niewielki obszar o powierzchni 1103 km2 położony w środkowej części południowego wybrzeża Chin nad Morzem Południowo-Chińskim w Azji Południowo-Wschodniej. Obszar ten składa się z fragmentu lądu stałego oraz 236 wysp, z czego 80 km2 przypada na wyspy Hongkong. Od północy graniczy on z chińską prowincją Guangdong (w tym ze Specjalną Strefą Ekonomiczną Shenzhen). Podróż do Hongkongu to wyprawa lotnicza trwająca ponad 11 godzin z państwa obsługującego ten kierunek czyli: Niemiec, Francji, Holandii, Finlandii, Anglii czy Rosji.

Trasa naszego przelotu zaplanowana została z Anglii, gdzie po przesiadce na Londyńskim Heathrow dalszą podróż odbywaliśmy ogromnym Boeingiem 747. W samolocie warto przespać całą lub część podróży, aby uniknąć szoku związanego ze zmianą czasu wynoszącego 6 godzin. Na lotnisku w Hongkongu wypełniliśmy krótką deklarację, a odprawa odbyła się bardzo sprawnie i bez zbędnych komplikacji.

To, co po przylocie rzuca się w oczy to przede wszystkim nowoczesność budowli i związanych z nim rozwiązań technicznych oraz czystość i porządek. Nie ma niedopałków, papierków, butelek PET czy innych ciekawszych odpadów chociażby tak pospolitych w Polsce jak psie odchody.

Wyspa Hongkong to miejsce z wieloma ciekawymi atrakcjami turystycznymi, przyrodniczymi technicznymi. Tu zlokalizowane są instytucje finansowe, budynki rządowe, siedziby wielkich firm i większość najlepszych hoteli i restauracji.

Znajdują się tu najdroższe nieruchomości, markowe sklepy oraz modne miejsca wieczornych rozrywek. Panoramę Hongkongu oglądaliśmy ze szczytu góry Victoria Peak. Przykłady spektakularnej architektury to m in.: wieżowiec Central Plaza, wieża Bank of China Tower czy jeden z największych na świecie drapaczy chmur – International Financial Centre. Hongkong to również dzika egzotyczna przyroda wypełniająca wolne przestrzenie nowoczesności. Należy zaznaczyć że zaledwie 25% powierzchni Hongkongu jest zabudowana, resztę stanowią parki i rezerwaty przyrody. Ponadto Hongkong to największy port przeładunkowy kontenerów, co mieliśmy okazję zobaczyć przemieszczając się po wyspach.

Dzięki znakomicie rozwiniętej sieci komunikacyjnej poruszanie się po Hongkongu jest dziecinnie proste. Bardzo popularne i niedrogie są taksówki, dobrze rozwinięta jest również sieć metra. Między wyspą, a stałym lądem co kilka minut kursują promy. Dworce autobusowe, metra, kolejki - wszystko zaprojektowane jest w sposób przemyślany, a przesiadki z poszczególnych środków transportu odbywają się bezproblemowo w obrębie najczęściej wspólnego dworca, przeważnie wyposażonego w ruchome schody, chodniki czy inne udogodnienia ułatwiające życie... i wszędzie jest czysto.

Centrum targowe Hongkong Convention and Exhibition Centre jest bardzo nowoczesne, ciekawostką może być to, że dopływa tu prom, a stacja metra znajduje się tuż obok, poza tym lokalizacja targów jest na tyle dogodna, że z wielu hoteli można w kilkanaście minut dojść pieszo. Hala wystawowa urządzona jest ze światowym rozmachem – Hongkong Convention & Exhibition Centre (HKCEC), i zajmuje ponad 84 000m2 powierzchni wystawienniczej; dodam tylko, że uzyskała tytuł Najlepszego Centrum Wystawowego i Konferencyjnego Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej (nagroda czytelników CEI Asia Pacific magazine 2007, I miejsce w rankingu Best Convention and Exhibition Centre in Asia Pacific).

Tegoroczna edycja Eco Expo Asia zbiegła się z organizacją konferencji C40 w dwóch kluczowych aspektach rozwiązań związanych ze zmianą klimatu: efektywność energetyczna budynków i pojazdów elektrycznych. Świadectwem roli Hongkongu jako międzynarodowego rynku dla innowacyjnych technologii ochrony środowiska był główny temat targów "Rozwiązania biznesowe w aspekcie zmian klimatycznych".

Uroczysta ceremonia otwarcia targów Eco Expo Asia 2010 w Hongkongu 3 listopada.

Kategorie prezentowane na targach:

Jakość powietrza:
 • Kontrola zanieczyszczenie powietrza i emisji gazów
 • Oczyszczanie powietrza, sprzęt i technologie filtracji i dezodoryzacji
 • Monitoring gazu, dymu i zanieczyszczeń chemicznych, urządzenia i wyposażenie
 • Odsiarczanie i technologie kontroli pyłu, sprzęt i wyposażenie

Efektywność energetyczna i energi:
 • Energooszczędne urządzenia i produkty
 • Odnawialne i alternatywne źródła energii
 • Maszyny i technologie w alternatywnych źródłach energii
 • Energooszczędne zastosowania w architekturze
 • Energooszczędne pojazdy mechaniczne

Odpady i recykling:
 • Odpady stałe - przetwarzanie, technologie i sprzęt do recyklingu
 • Transport - zbieranie i sortowania odpadów
 • Ścieki – sprzęt i technologie
 • Urządzenia do uzdatniania biologicznego
 • Ropa naftowa – sprzęt i technologie recyklingu

Produkty przyjazne środowisku:
 • Biodegradacja i recykling produktów i opakowań
 • Biodegradacja i ekologiczne surowce
 • Ekologiczne materiały w budownictwie i wyposażeniu
 • Produkty z alternatywnymi źródłami energii
 • Produkty energooszczędne
 • Produkty ekologiczne

W czasie targów odbywały się spotkania panelowe i seminaria poświęcone „budownictwu ekologicznemu” zagadnieniu „redukcji tlenków i dwutlenków węgla w Hongkongu”, „zielonym środkom transportu”, „zielonym technologiom”, „problematyce gospodarki ściekami i recyklingu odpadów”.

Wg danych statystycznych uzyskanych z firmy Dragon & Eagle w targach uczestniczyło 266 wystawców z 19 krajów i regionów. Produkty i technologie reprezentowane były przez firmy z Makao, dużych miast i prowincji z Chin kontynentalnych (w tym Foshan, Guangdong, Jiangmen, Kunming i Shenzhen), Francji, Wielkiej Brytanii i po raz pierwszy Japonii, Stanów Zjednoczonych, Holandii i Filipin.

Osobiście zainteresowały mnie propozycje firm oferujących niekonwencjonalne źródła energii, które z powodzeniem mogą być wykorzystane w suszarniach hybrydowych osadów, zarówno do zasilania układów wentylacji, oświetlenia jak i instalacji przegarniacza czy automatycznego rozprowadzania i załadunku osadów. Ciekawe okazały się spotkania z firmami zajmującymi się biomasą i biopaliwami. Wymiana doświadczeń zapewne zaowocuje możliwością rozwoju oferowanych technologii. Również rozwiązania oferowane przez EKOTOP zaprezentowane zostały kilkunastu wystawcom i spotkały się z dużym zainteresowaniem. Mogą one być z powodzeniem promowane na terenie Chin i innych krajów Azji.

Uczestnictwo w targach w Hongkongu było dla nas bardzo interesującym i poszerzającym horyzonty doświadczeniem nie tylko pod kątek czysto zawodowym, ale również ze względu na różnice kulturowe, które dało się odczuć na każdym kroku. Chociażby ciekawa jest wymiana wizytówek: podajemy ją dwiema dłońmi, okazując w ten sposób szacunek drugiej stronie.

Na podsumowanie należy podkreślić że cała oprawa i organizacja targów przeprowadzona została na najwyższym światowym poziomie. Prezentowane rozwiązania są trendem światowym widocznym również w naszym kraju. Jako forma z branży jesteśmy również w czołówce wprowadzającej nowatorskie technologie oparte na proekologicznych niekonwencjonalnych źródłach energii. Podczas targów wzięliśmy udział w licznych seminariach i prezentacjach, odbyliśmy wiele interesujących spotkań biznesowych, efektywnie wykorzystując możliwości zaoferowane przez organizatora targów, pozyskaliśmy mnóstwo ciekawych kontaktów i informacji, które mam nadzieję, że zaowocują w niedalekiej przyszłości.

Czas wolny wykorzystaliśmy na zwiedzanie Hongkongu tym bardziej, że tu jesienią jest ciepło, słonecznie i sucho. Gastronomia w HK jest bardzo rozwinięta i każdy znajdzie coś na swoją kieszeń i gusta kulinarne poczynając od wspaniałej, lokalnej kuchni w małych barach, po ekskluzywne restauracje.

Zachęcam czytelników FE do odwiedzenia EXPO ASIA. Wrażenia zapewnione, a ceny zupełnie zbliżone do tych w kraju.

Jednocześnie dziękuję Panu Zbyszkowi Krysiakowi z Dragon & Eagle za zorganizowanie wyjazdu i pobytu. Dziękuję również koledze Jackowi Witalińskiemu za wszelką życzliwość i pomoc podczas pobytu w Hongkongu.
Pliki do pobraniaInformacja o nowych zasadach dotyczących cookies

ZAMKNIJ

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies w celu zapewnienia jej prawidłowej funkcjonalności. Informujemy, że te pliki są przechowywane w Twoim urządzeniu, z którego ta strona jest wyświetlana. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj. W każdej chwili możesz dokonać zmian dotyczących tych plików w swoim urządzeniu.


Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto
i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000717352.